9 czerwca 2020

Mikroinstalacje wodne. Dlaczego warto?

Wodny ogród: kaskada ogrodowa
Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł na zagospodarowanie wód opadowych.

Rząd ogłosił nowy program dot. walki z suszą "Nasza woda".
Zgodnie z programem będzie można otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. 
NFOŚiGW przekaże pieniądze do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – to one będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.
"Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. 
Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody". 



Program "Moja Woda" realizowany będzie w latach 2020-2024. Podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.


Wnioski do WFOŚ będzie można składać od 1 lipca 2020 r. Więcej informacji na: 
  • Program "Moja Woda" pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln m sześc. rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że 1 mln m sześc. bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych. 
  • Ile wody mamy?
  • Woda słodka, gromadzona w zasobach powierzchniowych i podziemnych, stanowi jedynie 2,5% zasobów wodnych Ziemi. Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody.Uwzględniając warunki hydrologiczne oraz położenie geograficzne kraju w zasięgu klimatu umiarkowanego przejściowego zasoby wodne w Polsce są małe.
    Ścieranie się wpływów kontynentalnych z oceanicznymi powoduje dużą zmienność sezonową i nieprzewidywalność opadów. Położenie kraju w stosunku do oceanu wpływa także na wielkość opadów, które maleją od oceanu w głąb kontynentu, z zachodu na wschód. 
  • Dlatego opady w Polsce są mniejsze niż w większości krajów europejskich.
  • Dodatkowym problemem są występujące często w ostatnich latach bezśnieżne zimy, podczas których brak śniegu i zmagazynowanej w nim wody, zasilającej wody powierzchniowe i podziemne, niekorzystnie wpływają na zasoby wodne kraju.
  • opr. na podst.ungc.org.pl, businessinsider.com

  • Warto przystąpić do tego programu i nie czekać na kolejny apel włodarzy gminy o oszczędzanie wody- dobra którego mamy w Polsce coraz mniej.

    Szanowni mieszkańcy Gminy 
    W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz okresem bezdeszczowym, Zakład Usług Komunalnych prosi o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody pobieranej z gminnej sieci wodociągowej. Apelujemy o zaniechanie poboru wody w celu podlewania trawników lub ogrodów, a także mycia samochodów i chodników.
    Nieoszczędne korzystanie może spowodować obniżenie ciśnienia wody w sieci i doprowadzić do przerw w jej dostawie .
    Prosimy o zrozumienie sytuacji i wyrozumiałość.


6 komentarzy: