15 maja 2020

Trzaskowski zamiast Kidawy. Inny komentarz.


Trzaskowski ("Tytan pracy") chce być prezydentem RP? Rybitwa rzeczna powinna mu to wybić z głowy.

 Rybitwa rzeczna gniazduje przy Wiśle. 

Wisła to jedna z ostatnich dużych, względnie naturalnych rzek w środkowej  części Europy. Wyjątkowe znaczenie odgrywa w ochronie ptaków – dla wielu gatunków, takich jak rybitwa rzeczna i białoczelna, mewa siwa, sieweczka obrożna i ostrygojad, dolina Wisły jest najważniejszym miejscem gniazdowania w kraju. Na całym biegu- od ujścia Sanu do ujścia do Morza Bałtyckiego- chroniona jest w ramach kilku „ptasich” obszarów Natura 2000.

fot.Tomasz Wilk

Wisła pomiędzy Połańcem a Sandomierzem przyjmuje niekiedy naturalny charakter, a tworzące się tam łachy, mielizny i wyspy są istotnym siedliskiem wielu ptaków wodno-błotnych .
W 2018 roku Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne (MTO) zebrało dzięki akcji crowdfundingowej środki na inwentaryzację wybranych dolin rzecznych w Polsce. Pracami terenowymi objęto trzy rzeki – San, Dunajec oraz właśnie Wisłę. Po raz pierwszy zebrano pełne dane o ptakach z całego 100-km odcinka Wisły od Szczucina do Zawichostu. Dolina ma tu, szczególnie pomiędzy Połańcem a Tarnobrzegiem, wciąż dość naturalny charakter – odsypy, wyspy i szerokie, piaszczyste plaże zapewniają miejsca lęgów dla szerokiej i jednocześnie zagrożonej w naszym kraju grupy ptaków. Odnotowano m.in. około 160 par rybitwy rzecznej, 70 par rybitwy białoczelnej, 120 par sieweczki rzecznej, 5 par ostrygojada oraz 13 par mewy siwej. Uzyskane wyniki wskazują, że badany odcinek Wisły jest najważniejszym lęgowiskiem tych gatunków w Polsce. Inwentaryzacja potwierdziła też pilną potrzebę ochrony tego odcinka. Choć został on wskazany jako ostoja ptaków o znaczeniu europejskim, nie powstał tu dotychczas „ptasi” obszar Natura 2000, ani żadna inna forma ochrony gwarantująca zachowanie populacji ptaków.
 W roku 2020 MTO kontynuować będzie badania w regionie i przygotuje dokumentację do objęcia ochroną  wybrane fragmenty rzek i obszary gniazdowania ptaków. 

W 2020 r. ornitolodzy  powinni w trybie pilnym dołączyć do swych badań region od  Warszawy po ujście Wisły do Bałtyku  i dokonać inwentaryzacji ptasiej populacji gniazdującej przy rzece po "kontrolawanym" spuście ścieków Trzaskowskiego.

opr. na podst. naukadlaprzyrody.pl.

To był trochę inny komentarz do intensywnie dziś analizowanej podmiany kandydatów PO na prezydenta RP. 
Rafał Trzaskowski: "Mam nadzieję, że właśnie od Warszawy zacznie się ta olbrzymia fala zmiany..."




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz