12 lipca 2019

Arktyczne pożary.

Arktyka, las, śnieg, pożar, dym



Obszary północnej Syberii, Skandynawii, Alaski i Grenlandii trawią płomienie. Pożary są tak rozległe, że pióropusze dymu można zobaczyć z kosmosu.


Błyskawice często wywołują pożary w regionie, ale w tym roku pogorszyły je letnie temperatury, które są zdecydowanie wyższe z powodu zmian klimatu. Region arktyczny odnotował najgorętszy czerwiec w historii. Od początku tego miesiąca na kole podbiegunowym odnotowano 100 pożarów. W Rosji płonie 11 z 49 regionów. Opary dymu z pożarów widać z kosmosu.
Globalne satelity śledzą teraz wiele nowych i trwających pożarów w obrębie koła podbiegunowego. Uwalniają one duże ilości dwutlenku węgla i metanu, które w niektórych przypadkach były przechowywane w ziemi przez tysiące lat. W czerwcu pożary uwolniły do atmosfery około 50 megaton dwutlenku węgla - co odpowiada rocznej produkcji ze spalania węgla w Szwecji.

Obserwatorzy twierdzą, że pożar Notre Dame w Paryżu zyskał znacznie większą uwagę mediów niż pożary lasów na Syberii. Nie zapominajmy, że przyroda jest nie mniej ważna niż historia. ” – czytamy na łamach BBC News.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz