3 grudnia 2019

Ty się bawisz, a my cierpimy!











                       Noc z 31 grudnia na 1 stycznia jest dla większości 
zwierząt koszmarem!

Drżenie całego ciała, chowanie się i podkurczanie ogona, nadmiar energii mający również cechy agresji, intensywne szczekanie, sapanie, ziewanie i wycie, lizanie i gryzienie własnego ciała oraz próby ucieczki to najczęstsze objawy lęku wśród naszych najukochańszych czworonogów, dlatego OSZCZĘDŹ IM STRACHU I NIE KUPUJ FAJERWERKÓW ORAZ PETARD! NIE STRZELAJ W SYLWESTRA! ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE PRZEZNACZ NA POMOC DLA POTRZEBUJĄCYCH ZWIERZĄT! 
Cała kwota zebrana na tej zrzutce zostanie przeznaczona na zakup karmy o wysokiej jakości dla najbardziej potrzebujących psów i kotów, a następnie przekazana organizacjom, które się nimi opiekują (TOZ-owi Szczecin, Zwierzęcemu Telefonowi Zaufania oraz innym - wszystko zależy od tego, ile uda się zebrać).

              Nagranie z 2014 roku. 
"Psy radzą sobie z sylwestrowym strachem na różne sposoby: niektóre uciekają z boksu, najczęściej górą, po siatce; niektóre nie wychylają nosa z budy już od późnego popołudnia, gdy tylko rozlegają się pierwsze wybuchy. Staruszka Reda spędziła wczorajszą noc sylwestrową leżąc na zimnie pod dużym drewnianym domkiem i nie mogąc wykonać żadnego ruchu..." - tak brzmi opis filmiku dodanego przez panią Anetę.


DLACZEGO ZWIERZĘTA BOJĄ SIĘ FAJERWERKÓW?
Zwierzęta boją się hałasu, błysków, bo nie rozumieją tego co się dzieje. Wybuch niektórych petard generuje hałas o natężeniu 130-160 decybeli - tj. głośniej niż przy starcie odrzutowca i stanowi granice bólu dla człowieka a my jesteśmy istotami o dość przeciętnej wrażliwości zmysłów. Pies doskonale słyszy dźwięki w zakresie częstotliwości 16-50 000 Hz, podczas gdy człowiek obdarzony doskonałym słuchem może usłyszeć tony do 20 000 Hz. Słuch kota jest jeszcze bardziej czuły, a na dodatek dzięki szybkim ruchom uszu znacznie szybciej niż pies potrafi zlokalizować źródło hałasu. Niestety wrażliwość zwierzęcych uszu jest ich zmorą w czasie sylwestra. Do tego wszystkiego dochodzą efekty świetlne mogące zwierzętom przypominać pioruny.Wybuchy petard i rozbłyski różnego rodzaju sztucznych ogni zaczynają się przeważnie już około dwa tygodnie przed Nocą Sylwestrową i trwają do tygodnia lub nawet dwóch po Nowym Roku. Najgorsze dla zwierząt jest apogeum hałasu petard, które ma miejsce w chwili nadejścia godziny 0 i trwa do kilkudziesięciu minut po północy.



REAKCJA ZWIERZĄT NA HAŁAS.

Naturalną reakcją zwierząt na odgłos strzałów jest niepokój i chęć oddalenia się od źródła hałasu. Zwierzęta ogarnia strach – jedna z podstawowych cech pierwotnych mających swe źródło w instynkcie przetrwania, to stan silnego emocjonalnego napięcia, pojawiający się w sytuacjach realnego zagrożenia. Normalną reakcją na uczucie strachu jest ucieczkaPrzestraszone zwierzęta czasem pędzą przed siebie bez zastanowienia, zdarza się, że wpadają pod samochód, bądź gubią się. Odnotowano, że 1 stycznia jest dniem, w którym do schronisk trafia najwięcej przerażonych psów! Nie tylko psy i koty wpadają w panikę, przerażone ptaki ratując się ucieczką zderzają się z drzewami, budynkami lub przewodami wysokiego napięcia, przez co często narażone są na utratę życia lub zdrowia. W skrajnych przypadkach tak dużego stresu nie wytrzymują serca zwierząt i umierają
Według statystyk, na całym świecie co roku, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zwierząt traci życie w sposób bezpośredni lub nie bezpośredni, wskutek działań człowieka związanych z zabawą sylwestrową.
 W 2008 roku we Włoszech ofiarą Nocy Sylwestrowej padło 50 tys. zwierząt, w tym 7 tys. psów i kotów

PAMIĘTAJ, OSZCZĘDŹ STRACHU ZWIERZĘTOM I NIE KUPUJ FAJERWERKÓW ORAZ PETARD! NIE STRZELAJ W SYLWESTRA! ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE PRZEZNACZ NA POMOC DLA POTRZEBUJĄCYCH ZWIERZĄT!

Rakieta, Fajerwerk, Czerwony, Powstanie

                                ZRZUTKA





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz