Przed nami grudzień, święta i długa zima.
I jeśli wierzyć niektórym doniesieniom medialnym, czeka nas zima stulecia, a przynajmniej ...trzydziestolecia.
Ci, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych i zdążyli ocieplić dom, wymienić "kopciuchy" na piece ekologiczne mogą czuć się komfortowo i spokojnie czekać na Dziadka Mroza.
Ze spokojem patrzą w oczy sąsiadom, bo nad ich kominem unosi się ledwie widoczna smużka białego dymu.
Jednak są i tacy, którzy swoich "kopciuchów" nie zdążyli jeszcze się pozbyć, a widok dachów spowitych w czarnym dymie i duszący smród spotęgowany stosowaniem tzw. rozpałek, bo węgiel złej jakości ciężko rozpalić, doprowadza- dosłownie- do łez...
W takiej sytuacji można, ale i trzeba!... zainteresować się programem dofinansowań do modernizacji centralnego ogrzewania! Taką możliwość daje program " Czyste powietrze 2019".
Spokojnie...Podpisywanie umów zakończy się dopiero w grudniu 2027 r., więc każdy zdąży!
Dofinansowanie może być przeznaczone między innymi na:
- wymianę pieca,
- instalację centralnego ogrzewania,
- wykonanie ocieplenia domu lub stropów,
- wymianę okien lub drzwi,
- montaż baterii słonecznych lub pompy ciepła.
Czy Ty możesz dostać pieniądze? Tak, możesz. Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub otrzymałeś pozwolenia na budowę.
Czy dużo? Myślę, że gra warta świeczki: minimalny koszt dofinansowania projektu to 7 tys. zł.
Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja obejmująca zwrot części poniesionych kosztów, to 53 tys. zł. Jeśli koszt inwestycji jest wyższy, beneficjenci mogą starać się o dofinansowanie w formie pożyczki.
Przed tą zimą już nie zdążysz, ale jeśli zapowiadany mróz mocno da Ci w kość, wiosną kieruj swoje kroki do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam możesz złożyć wniosek o dofinansowanie do wykonania docieplenia swojego domu i zakupu nowego pieca.
-Kup pan węgiel! -
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz