1 czerwca 2019

Konto bankowe przed "osiemnastką".

Blisko połowa (46%) młodych Polaków, ma założone pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności
– tak wskazują najnowsze badania przeprowadzone wśród bankowców przez Związek Banków Polskich (ZBP). Pierwsza aktywność bankowa jest podejmowana przez tzw. Pokolenie Z (czyli osoby urodzone po 1995 r.) o wiele wcześniej niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Dziś aż 80% najstarszych nastolatków posiada już konto osobiste, podczas gdy w 2009 r. było ich jedynie 40%.
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, własne konto bankowe można posiadać od momentu ukończenia 13. roku życia. Wówczas, po osiągnięciu przez dziecko ograniczonej zdolności do czynności prawnych, czyli również zarządzania swoimi pieniędzmi, rodzic może mu otworzyć rachunek bankowy. Z najnowszych badań ZBP wynika, że brak opłat za prowadzenie rachunku oraz za wydanie i korzystanie z karty debetowej to kluczowe czynniki dla klienta zakładającego pierwsze konto dla swojego dziecka.
 Co może martwić?  Mniej istotne są dedykowane programy oszczędnościowe (26%) czy system wspierający edukację finansową dziecka (8%).Bez względu na rosnącą popularność korzystania z nowoczesnej bankowości i stosunkowo młody wiek, w którym ma miejsce pierwsza aktywność bankowa, kluczowy pozostaje rozwój wiedzy ekonomicznej i to od najmłodszych lat. 
 Aż 37% Polaków powyżej 18. roku życia (a nie starszych niż 34 lata) ocenia swoją znajomość wiedzy finansowej jako przeciętną. Ponadto, ponad połowa młodych osób (55%) przyznaje, że zdarza im się podpisać umowę finansową, nawet jeśli nie rozumieją wszystkich jej zapisów.
Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach i otaczającej nas rzeczywistości nauka podstaw finansów, bankowości czy cyberbezpieczeństwa jest dla edukacji młodego człowieka równie ważna jak znajomość języków obcych, obsługi komputera czy aktywność fizyczna.
źródło: prnews.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz