12 maja 2019

Przygarnij pszczółkę na balkonie !

                          
                       Pasieka w mieście.

Na terenie Krakowa znajduje się 2 tys. uli. To mało, bo w Londynie jest ich 3,5 tys., a w Berlinie aż 15 tys. Nowa moda, nowy biznes czy nowy styl życia pszczół, które zniechęcone rolniczymi opryskami i  nawożeniem szukają innych miejsc przyjaznych dla życia i pracy?
Czy Kraków- ze swoim zanieczyszczonym powietrzem- jest dobrą dla nich miejscówką?

pasieka na dachu

Miejska pasieka na dachu Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie. fot.M.Leleń.

Ku zdziwieniu wielu osób okazuje się, że miód wytworzony przez nie  na terenie miasta pod względem jakości nie ustępuje pozostałym. Pszczoły dobrze radzą sobie w zdobywaniu materiału. Nektar i pyłek zbierają w parkach, na skwerach, balkonach, a na cmentarzach- wykorzystują nawet kwiaty cięte. Korzystają z tego dobrodziejstwa przez cały sezon- od marca do września, podczas gdy na wsi możliwość dostępu, np. do kwiatu gryki, jest ograniczona- trwa dwa tygodnie. Po jej przekwitnięciu pszczoła długo się  błąka, bo monokultury w uprawach i moda na przydomowe iglaki powodują, że trudno znaleźć w najbliżej okolicy miododajne rośliny.

                 Przygarnij pszczółkę na balkonie.

Kto już przygotował swój miejski taras lub balkon do najpiękniejszego kwitnienia latem i jesienią? 
Sklepy ogrodnicze prześcigają się w ofertach- nasionka, sadzonki, a nawet podrośnięte "gotowce" w wielkich donicach- tylko przewieźć i ustawić w dobrym miejscu. Wiele osób unika zakupu miododajnych roślin obawiając się pszczół i ich żądeł. Całkiem niesłusznie, bo użądlenie oznacza dla pszczoły śmierć i ta broń używana jest w tylko w ostateczności. Więc jeśli zobaczymy na swoim  balkonie Maję albo jakiegoś innego Gucia, nie wymachujmy ścierką, poczekajmy chwilę aż zrobi swoje i odleci. 


                  Piękne z pożytecznym.

         Co zrobić, żeby pszczoły zechciały do nas przylecieć? 
Wystarczy posadzić kocimiętkę- ta miododajna roślinka odstraszy komary i muchy- przywoła pszczółki i w dodatku dostarczy naszemu kotu -wąchaczowi trochę feromonów szczęścia. 
Można też posadzić cynię, dalię, rudbekię, lawendę, wrzosy. I zioła, np.bazylia, oregano i tymianek  nie dość że pięknie pachną, to przydadzą nam się też w kuchni. 
I pamiętajmy o tym, co powiedział Albert Einstein:  Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.



ul

Niektóre restauracje McDonalds w Szwecji pomagają pszczołom, stawiając ule na swoich dachach. Sadzą również kwiaty na zewnątrz, zapewniając przyjazne dla pszczół środowisko.
Szwedzka inicjatywa może okazać się ogromną pomocą dla pszczół, biorąc pod uwagę to, ile jest dachów do zagospodarowania :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz