26 maja 2020

Cyfrowa skarbonka, czyli jak nauczyć dziecko niezależności finansowej.

 80 proc. rodziców uważa, że jedną z najważniejszych wartości, które chcieliby przekazać swoim pociechom, jest niezależność finansowa.

Jednocześnie, prawie 70 proc. jest zdania, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest kolejnym naturalnym krokiem w wychowaniu. Możemy więc wyciągnąć wniosek, że jak najszybciej rozpoczęta edukacja finansowa jest kluczowa dla późniejszych sukcesów dzieci w dorosłym życiu.

Edukacja finansowa najmłodszych powinna rozpocząć się najwcześniej, jak to możliwe. Dzieci obserwują swoich rodziców na zakupach i dostrzegają różne zależności. 

Kiedyś proces nauki o pieniądzu i jego wartości był prostszy. Dzisiaj, w dobie cyfrowych technologii, kiedy płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, dziecko nie zawsze jest w stanie dostrzec, że aby coś kupić, musimy dać coś w zamian. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa.

 Coraz więcej rodziców poszukuje narzędzi, które w tej edukacji mogą im pomóc. 
Coraz więcej rodziców wie, jak ważne jest oszczędzanie, dlatego dążą do ukształtowania takiego nawyku u najmłodszych. Dużym ułatwieniem jest powszechny dostęp do technologii. Wychowanie wśród innowacji i nowinek pozwala dziecku szybciej odnaleźć się w świecie wirtualnych finansów.
 Okazuje się, że rodzice nie szukają jedynie ofert stworzonych dla najmłodszych, ale całych ekosystemów edukacyjnych. Jednym z takich rozwiązań mogą okazać się aplikacje mobilne.

Współcześnie dzieci od najmłodszych lat zaznajomione są z technologią. Obsługa takich urządzeń jak tablet czy telefon komórkowy nie stanowi dla nich większego problemu. Prawie 85 proc. dzieci w wieku 11-16 lat korzysta ze smartfona. Dlatego rozwiązania skierowane do tej grupy odbiorców powinny być jak najbardziej nowoczesne i wykorzystywać nowe technologie. Współczesne społeczeństwo jest bowiem silnie ucyfrowione.
 Coraz większą popularnością cieszą się wirtualne, cyfrowe skarbonki. Dzięki nim dziecko uczy się oszczędzać systematycznie i może śledzić swoje postępy. Dorośli mają dyskretny nadzór nad oszczędnościami dziecka.

Rynek edukacji finansowej będzie się dalej rozwijał. Potrzeby rodziców są bowiem coraz większe, a banki wprowadzają kolejne produkty skierowane do najmłodszych klientów. W Pekao są obecnie dostępne rozwiązania dla dzieci na każdym etapie życia: Konto Przekorzystne dla młodych, którego prowadzenie jest bezwarunkowo bezpłatne do 26 lat oraz rachunek oszczędnościowy Mój Skarb, który można założyć już od dnia narodzin do 18 roku życia. Rachunek Mój Skarb zapewnia wyższe oprocentowanie środków niż na zwykłych kontach bankowych. W aplikacji mobilnej PeoPay lub serwisie internetowym Pekao24 rodzic ma dostęp do historii transakcji na rachunkach dziecka, może też wygodnie je zasilać kieszonkowym.

A celem najważniejszym działań rodzicielskich wykorzystujących bankowe propozycje powinno być wykształcenie u dziecka  umiejętności gospodarowania i zarządzania pieniędzmi.
 To pierwszy krok do niezależności finansowej w przyszłości. 

źródło: raport Banku Pekao: „Dziecięcy świat finansów – jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów”.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz