22 sierpnia 2019

Drzewa kontra setki gigaton CO2.

drzewa, las, jezioro, smugi światła

Bierzmy przykład z Etiopii i sadźmy drzewa!
 Naszej planecie potrzebny jest jeszcze bilion.
Z niedawno opublikowanych badań wynika, że dosadzanie drzew może nas uratować przed setkami gigaton dwutlenku węgla, które zamierzamy wyprodukować w ciągu najbliższego dziesięciolecia. 
To, że drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, jest oczywiste – jest im niezbędny do fotosyntezy i wzrostu. Ale istnieje bardzo dużo różnych czynników, które utrudniają ocenę, ile tak naprawdę dwutlenku węgla pochłaniają. Trudno też policzyć wszystkie drzewa na Ziemi. To zaś sprawia, że szacunki dotyczące wpływu sadzenia drzew na globalne ocieplenie są dość rozbieżne.
Thomas Crowther jest badaczem z Politechniki Federalnej w Zurychu, gdzie zajmuje się badaniem drzew i ich wpływem na klimat. Na niedawnej konferencji American Association for the Advancement of Science (to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się rozwojem nauki), która odbyła się w Waszyngtonie, przedstawił dane, z których wynika, że drzew na naszej planecie jest więcej, niż sądziliśmy. Jest też sporo miejsca dla nowych.
Jak szacuje badacz, w dostępnych miejscach na całym globie: parkach, lasach i nieużytkach można jeszcze dosadzić (nie ograniczając powierzchni upraw) 1,2 bln drzew. Dodatkowy bilion pochłonąłby kolejne setki gigaton CO2, co odpowiada temu, ile ludzkość emituje przez dekadę.
Badania i informacje przekazywane światu wreszcie zaczęły przynosić efekty.
mapa Afryki, Etiopia, W Etiopii w ciągu jednego dnia posadzono 350 mln drzew. Akcja jest częścią kampanii ekologicznej, której założeniem jest posadzenie aż 4 mld rodzimych drzew do października 2019 roku.Dlatego powstał projekt „Green Legacy Initiative”, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom wylesiania i zmian klimatu w kraju podatnym na suszę. 
piasek, pustynia, jedno drzewo
Etiopia
Niektóre urzędy publiczne w Etiopii zostały zamknięte, aby umożliwić urzędnikom udział  w  przedsięwzięciu.
Minister innowacji i technologii Etiopii Getahun Mekuria napisał na Twitterze, że w ciągu 12 godzin posadzono ponad 350 milionów drzew. Tym samym został pobity poprzedni rekord świata ustanowiony przez Indie w 2017 roku, kiedy wolontariusze posadzili 66 milionów drzew w ciągu 12 godzin.
To nie koniec wyzwania. Inicjatywa Green Legacy Initiative kontynuuje sadzenie, aż zostanie osiągnięty niebotyczny cel 4 miliardów nowych drzew do października 2019 roku.
opr. na podst. polityka.pl, ekologia.pl

Jak donosi Światowe Forum Ekonomiczne, na przełomie XIX i XX wieku tereny zalesione stanowiły prawie jedną trzecią powierzchni Etiopii; dziś jest to mniej niż 4 procent.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza